Εκδρομές - Επισκέψεις 2017-2018

14 Mαρτίου 2018   Οι μαθητές της Α΄τάξης επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού και το μουσείο του

Οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφθηκαν το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο

Οι μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν την Βουλή των Ελλήνων.

21 Φεβρουαρίου 2018   Οι μαθητές της Α΄τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Ορυκτολογίας και Πετρολογίας που στεγάζεται στο κτίριο του τμήματος Γεωλογίας στην Πανεπιστημιούπολη..

Οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφθηκαν το Επιγραφικό και Νομισματικό Μουσείο

Οι μαθητές της Γ΄τάξης παρκολούθησαν την παράσταση "Ευριπίδου Ελένη" στο θέατρο Κνωσσός.

24 Ιανουαρίου 2018   Μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο που στεγάζεται στο κτίριο της Παλιάς Βουλής.

23 Ιανουαρίου 2018   Οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της σοκολατοποιίας ΙΟΝ Παυλίδης.

21 Δεκεμβρίου 2017   Οι μαθητές και των τριών τάξεων παρακολούθησαν την παράσταση "Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο"  στο Πολιτιστικό κέντρο του Μουσείου Μπενάκη στην οδό Πειραιώς.

20 Δεκεμβρίου 2017   Μια ομάδα μαθητών (ιδιαίτερα της Γ΄τάξης) επισκέφθηκε το Γηροκομείο Αγίων Αποστόλων και το Παιδοκαρδιολογικό τμήμα του Ωνασείου.

15 Νοεμβρίου 2017   Η Α΄τάξη επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Η Β΄ τάξη επισκέφτηκε το  Αστεροσκοπείο Πεντέλης .

Η Γ΄τάξη επισκέφθηκε το Κ.Π.Ι..Σ.Ν. και παρακολούθησε τα     προγράμματα "Στο κατώφλι της Αρχιτεκτονικής" και "Η ηλιακή ενέργεια κι ένας κόσμος σε διαρκή κίνηση"

Εκδρομές-Επισκέψεις παλαιοτέρων ετών

Η τριήμερη εκδρομή

Στα πλαίσια των πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων , οι μαθητές-μαθήτριες που συμμετέχουν ενεργά σε αυτά πήγανε τριήμερη εκδρομή στην Δυτική Θεσσαλία. Με κέντρο την πόλη των Τρικάλων επισκέφθηκαν την Καρδίτσα και την λίμνη Πλαστήρα , την Ελάτη, το Περτούλι και τα Μετέωρα.

7o Γυμνάσιο Καλλιθέας 2018