Εκδρομές - Επισκέψεις 2015-2016

3 Μαρτίου 2016 : Οι μαθητές που συμμετέχουν στην σχολική εφημερίδα επισκέφθηκαν το ραδιοτηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ και ξεναγήθηκαν στους χώρους του και παρακολούθησε μέρος πρωινής εκπομπής πίσω από τις κάμερες. Τα παιδιά πήραν συνέντευξη από δημοσιογράφους και παρουσιαστές του σταθμού. Περισσότερες λεπτομέρειες στο υπό έκδοση τεύχος.

16 Φεβρουαρίου 2016 : Η Γ τάξη παρακολούθησε την θεατρική παράσταση "Ελένη" στο θέατρο Κνωσσός. Η παράσταση βασίζεται πιστά στην ομώνυμη τραγωδία του Ευρυπίδη η οποία διδάσκεται στην τάξη αυτή.

2 Φεβρουαρίου 2016 : Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης , η ομάδα μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες επισκέφθηκε την αρτοβιομηχανία Καραμολέγκος για να ενημερωθεί για την διαδικασία παραγωγής των προιόντων της.

11 Ιανουαρίου 2015 : Η Γ τάξη επισκέφθηκε το πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα "ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ" στο μουσείο Ηρακλειδών. Οι μαθητές μέσα από συζήτηση και παιχνίδια, ήρθαν σε επαφή με μαθηματικές και γεωμετρικές έννοιες όπως η αναλογία και η προοπτική.

18 Δεκεμβρίου 2015 : Μιά ομάδα μαθητών της Γ' τάξης επισκέφθηκε το γηροκομείο των Αγίων Αποστόλων, μοίρασε δώρα και τραγούδησε χριστουγεννιάτικα τραγούδια για τους διαμένοντες εκεί.

12 Δεκεμβρίου 2015 : Όλο το σχολείο ξεναγήθηκε στο Μουσείο Ορυκτολογίας και Πετρολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και ακολούθησε παιχνίδι στο Δημοτικό αναψυκτήριο της Καισαριανής.

27 Νοεμβρίου 2015 : Η Α' και η Β' τάξη παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην μόνιμη έκθεση "Γαία" του μουσείου Γουλανδρή .

23 Νοεμβρίου 2015 : Η Γ τάξη επισκέφθηκε την Βουλή των Ελλήνων και ξεναγήθηκε στους χώρους της και στην αίθουσα συνεδριάσεων.

Εκδρομές επισκέψεις προηγούμενων ετών

Η τριήμερη εκδρομή

Στα πλαίσια των πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας φέτος, οι μαθητές-μαθήτριες που συμμετέχουν ενεργά σε αυτά πήγανε τριήμερη εκδρομή στην Αρχαία Ολυμπία και στα Καλάβρυτα. Επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο, το μουσείο του αρχαιολογικού χώρου,  το μουσείο Αρχιμήδη και, επιστρέφοντας, την ποτοποιϊα της Achaia Clauss

7o Γυμνάσιο Καλλιθέας 2016