Εκδρομές - Επισκέψεις 2016-2017

16 Φεβρουαρίου 2017 : Η Γ τάξη επισκέφτηκε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς για το πρόγραμμα με τίτλο "Πόλεις και Λογοτεχνία".

14 Φεβρουαρίου 2017 : Η ομάδα της σχολικής εφημερίδας συμμετείχε στο πρόγραμμα "Κόμικς ενάντια στον ρατσισμό" στην Δημοτική Βιβλιοθήκη Καλλιθέας. Περισσότερα

3 Φεβρουαρίου 2017 : Το σχολείο παρακολούθησε την θεατρική παράσταση "Ειρήνη" του Αριστοφάνη στο Δημοτικό Θέατρο Καλλιθέας.

31 Ιανουαρίου 2017 : Η Β τάξη επισκέφτηκε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς όπου και συμμετείχε σε ένα πρόγραμμα με τίτλο "Πόλεις και Λογοτεχνία". Το πρόγραμμα συνδυάζει λογοτεχνικά κείμενα και πληροφορίες για την ζωή στις πόλεις. Τα παιδιά έγραψαν τις δικές τους ιστορίες βασισμένες στην συζήτηση που έγινε.

Η Α΄ τάξη επισκέφτηκε το Μουσείο Ορυκτολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και η Γ΄τάξη την Βουλή των Ελλήνων.

15 Δεκεμβρίου 2016 : Η Γ τάξη επισκέφτηκε την Ε.Σ.Η.Ε.Α. (Ενωση Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Αθηνών) όπου και συμμετείχε σε ένα πρόγραμμα με θέμα την αντικειμενικότητα ενός ρεπορτάζ. Αυτό το -εξαιρετικά ενδιαφέρον- πρόγραμμα πραγματοποιείται σε συνεργασία με την ομάδα ¨Λόγου Παίγνιον" .

Η Α΄ τάξη επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και η Β΄τάξη το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο και ξεναγήθηκαν στους χώρους τους.

1 Νοεμβρίου 2016 : Ημέρα θεάτρου. Η Β και η Γ τάξη παρακολούθησε την "Δωδεκάτη Νύχτα" του Σεξπηρ στο Θέατρο ΠΚ ενώ η Α τάξη την "Ιστορία του γάτου που έμαθε σε έναν γλάρο να πετάει" στο Θέατρο κάτω από την Γέφυρα

Εκδρομές-Επισκέψεις παλαιοτέρων ετών

Η τριήμερη εκδρομή

Στα πλαίσια των πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας φέτος, οι μαθητές-μαθήτριες που συμμετέχουν ενεργά σε αυτά πήγανε τριήμερη εκδρομή στην Κεντρική Μακεδονία. Επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου, τους βασιλικούς τάφους στην Βεργίνα,  τους καταρράκτες της Έδεσσας και το πάρκο του Αγίου Νικολάου στην Νάουσα.

7ο Γυμνάσιο Καλλιθέας 2017